Repertuar filmu "Photon" w Lublinie
Brak repertuaru dla
filmu
"Photon"
na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.
Czas trwania: 107 min.
Produkcja: Polska , 2017
Gatunek: dramat / dreszczowiec
Premiera: 6 października 2017
Dystrybutor filmu: Alter Ego Pictures
Reżyseria: Norman Leto
Obsada: Andrzej Chyra, Danuta Banach, Stanisław Banach
Film PHOTON jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.
Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę.
W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii.
W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Narracja jest tutaj niezwykle realistycznymi „ujęciami” przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samo replikujące się maszyny.
Jaki będzie koniec wszechświata?
Trailer filmu: Photon
Wasze opinie
Film religijny. Wybitny. Synteza nauki i sztuki. Widziałem 2 razy, ale pierwszy raz w kinie Muranow w Warszawie i był powalający. Drugi raz w Krakowie w sali kameralnej kina Kijów: niestety żenująco niski poziom projekcji. Fatalny dźwięk, nieostry obraz... to trzeba oglądać na dobrym sprzęcie!!! Najlepszy film 2017 roku!!!
Lubię kina studyjne- tam bowiem można zobaczyc cos naprawde wartościowego- coś co nie ściaga tłumów, a daje pole do refleksji... Tym razem moje ulubione kino Mikro rozczarowało mnie do bólu! Wiedziona pozytywnymi opiniami kupiłam bilet i moja strata. Ludzie co z Wami??? Zaznaczę, ze jestem fizykiem (UJ)z wykształcenia. Ta produkcja- to okraszona efekciarskimi, dość obrzydliwymi aby "podjarać" niewyżytych-mam tu na mysli niestety również- albo przede wszystkim autora, efekciarskimi, pozbawionymi logicznego kontekstu wtrętami(!) Mikrobiologa obraża, fizyka rozsmiesza, dyletantowi daje poczucie żałosnego podniecenia intelektualnego!
Świetne za zdjęcia, niestety narracja psuje film i nie pasuje do ciekawej treści. Autor traktuje widza z góry i wprowadza w narracji irytujące infantylne elementy. Ten sam film z narracją w stylu dokumentów Herzoga to byłoby 10/10.
Film z trudnymi pytaniami filozoficznymi, dlaczego jest raczej cos niz nic, odradzam ludziom nieprzygotowanym, niebedacym w temacie. Natomiast dla studentow fizyki, biologii, chemii i ich kadry naukowej lektura obowiazkowa.